Smakowity boczek

Boczek wędzony – blog poświęcony zdrowej żywności

Boczek wędzony a “malowany” – jak nie dać się oszukać?

Boczek wędzony a “malowany” – jak nie dać się oszukać?

Sklepowe półki pełne są apetycznie wyglądających mięs, które aż proszą się o zakup. Należy do nich boczek wędzony, który nadaje wielu potrawom niepowtarzalny smak i aromat, od wieków goszcząc w daniach tradycyjnej kuchni polskiej. Okazuje się jednak, że nie każda wędlina mimo pięknego wyglądu jest warta zakupu. Coraz częściej bowiem można spotkać nie wędzone, a “malowane” mięso – na czym polega różnica?

Smakowity boczek – czy na pewno jest wędzony?

Wędzenie jest tradycyjną metodą konserwowania żywności – proces wędzenia nadaje niepowtarzalny smak różnego rodzaju mięsu czy rybom. Boczek wędzony wykorzystywany jako skwarki, do gotowania zup, jako dodatek do różnego rodzaju farszu ma niepowtarzalny smak, którego nie da się podrobić. Czy aby na pewno? Otóż coraz częściej konsumenci są ostrzegani przed “malowanym” boczkiem, który z prawdziwym wędzeniem niewiele ma wspólnego. Otóż takie oszustwa robi przemysł spożywczy na całym świecie. Boczek jest zamaczany w specjalnych kadziach w ciemnym płynie lub opryskuje się go w komorach przypominających lakiernicze. Po zabiegu boczek wygląda jak wędzona wędlina, przypominająca tę z dawnych lat. Jest to jednak działanie mające na celu obniżenie kosztów produkcji wędlin i wprowadzenie konsumenta w błąd.

Czy “malowane” wędliny są zdrowe?

Preparaty, w których namaczane są wędliny uzyskuje się ze skroplonego i przefiltrowanego dymu, który powstaje podczas prawdziwego spalania drewna. Tak naprawdę to Unia Europejska nakazuje ograniczać ilość produkowanych wędzonek, które mają zawierać w sobie rakotwórczy benzopiren, powstający w czasie spalania. Dym w płynie jest więc zamiennikiem tradycyjnego wędzenia, teoretycznie zdrowszym. W praktyce jednak jest oparty na chemii, przecież nie można mieć naturalnego dymu w płynie. Można więc domyślać się, co tak naprawdę jemy sięgając po boczek wędzony…

Jak rozpoznać wędliny tradycyjnie wędzone?

Obecnie każda tradycyjnie wędzona wędlina powinna być oznaczona i właśnie symbolów tradycyjnego wyrobu powinno się szukać na prawdziwym boczku wędzonym. Prawdziwy dym nieco wysusza wędliny i sprawia, że ich powierzchnia nie jest lekko błyszcząca, jak w przypadku “malowania” dymem. Aromat sztucznie wędzonych wędlin jest zawsze bardzo intensywny, a “wędzenie” jest bardzo równomiernie. Wędliny przygotowywane nad prawdziwym dymem mogą mieć lekkie osmalenia i nierównomierny, naturalny koloryt. Oczywiście różnica będzie widoczna również w cenie, ponieważ tańsze wyroby “wędzone” z pewnością zostały malowane, mimo iż pięknie wyglądają i dobrze smakują.

Mięso zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Ryszard